Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyjednávání v Německu: Zelení hledí na kompromis CDU/CSU o migraci velmi skepticky

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - CDU kancléřky Angely Merkelové a CSU bavorského premiéra Horsta Seehofera se v neděli shodly na horní hranici pro přijímání uprchlíků, má to být 200 tisíc osob ročně. To se ale nezamlouvá Zeleným.

Do počtu 200.000 se mají počítat především příchozí žadatelé o azyl a uprchlíci. Odečítat se naopak budou běženci, kteří Německo dobrovolně opustí, nebo budou deportováni. Dohoda CDU a CSU počítá i s výjimkou pro zvláštní situace, v nichž by vláda a Spolkový sněm mohly limit zvýšit, nebo naopak snížit. Neměla by ale vést k tomu, že by Německo žadatele o azyl odmítalo na hranicích.

"Z dohody čiší duch formálního kompromisu, o němž oba vědí, že nemusí vydržet déle, než do prvního rozhovoru s FDP a Zelenými," nechala se slyšet volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. "To je shoda mezi CDU a CSU, a ani zdaleka ne výsledek sondovacích rozhovorů k budoucí koalici," poznamenala zase předsedkyně Zelených Simone Peterová.

Omezení počtu přijímaných běženců na 200.000 ročně dlouhodobě požadovala CSU, která se dokonce nechala slyšet, že bez takové hranice nevstoupí do nové vlády. Naopak Merkelová byla jasně proti a ještě v předvolební kampani nedlouho před zářijovými parlamentními volbami řekla: "Můj postoj k horní hranici je známý. Nechci ji. Zaručeně. Nepovažuji ji ani za realizovatelnou."

Témata:  Křesťanskodemokratická konzervativní unie CDU/CSU Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 18:21

Spekulace o Maláčové na kandidátce ANO? Zaorálek či Babiš reagují

Češi už vědí, kdy půjdou volit nové složení Poslanecké sněmovny. V lavicích by rádi znovu usedli i sociální demokraté. Objevily se dokonce spekulace, že jejich předsedkyně Jana Maláčová by mohla kandidovat za hnutí ANO. Někteří politici už na to reagovali. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?