reklama

Stoupencům Duterteho se líbí jeho rozhodnost a nesmlouvavý postoj ke zločinu a vnímají ho jako obhájce obyčejných lidí.

Pokles spokojenosti voličů s jeho působením v úřadu o 18 procent ale motivoval Duterteho kritiky, aby znovu vyzvali k ukončení brutální protidrogové války. Opozice rovněž obviňuje prezidenta z korupce a upozorňuje přitom na množství peněz, které on a jeho příbuzní nahromadili na svých účtech. Duterte obvinění z korupce popírá, vyšetřování ale odmítá.

Boj proti drogám byl klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně. Po loňském nástupu k moci začala policie provádět rozsáhlé razie přímo v domech podezřelých obchodníků s drogami. Prezidentská kancelář v reakci na výsledky průzkumu uvedla, že tažení proti zločinnosti a narkomanům nezmírní.

Počet lidí, kteří zahynuli během protidrogové války na Filipínách, je těžké určit, žádná nezávislá statistika totiž není dostupná. Policie uvádí, že při protidrogových operacích bylo od loňského léta zabito přes 3400 lidí. Více než 1800 dalších lidí prý usmrtili neidentifikovaní zabijáci při incidentech souvisejících s obchodováním s drogami. Na 5700 dalších násilných smrtí je podle policie předmětem vyšetřování. Policie oznámila, že od loňského července bylo při 71.393 protidrogových zátazích rovněž 100.000 lidí zatčeno.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama