Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sjednocení rodin: Za uprchlíky do Německa proudí desítky tisíc jejich příbuzných

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Berlín - Za občany Sýrie a Iráku, kterým v Německu přiznali status uprchlíka, se chce přestěhovat asi 70.000 lidí. Žádosti o víza podali nejčastěji na německých zastupitelských úřadech v Libanonu, Jordánsku, Iráku či Turecku.

Od začátku roku 2015 do poloviny letošního roku udělily německé úřady na základě práva na scelení rodin občanům Sýrie a Iráku už 102.000 víz. Vzhledem k aktuálnímu vývoji ministerstvo zahraničí odhaduje, že do roku 2018 vydá dalších asi 100.000 až 200.000 víz.

Běženci, kterým v Německu přiznají právo na azyl, smějí do země pozvat svého manžela či manželku a nezletilé děti. Také mladiství, kterým je přiznán status uprchlíka, mohou požádat o to, aby za nimi do Německa přišli jejich rodiče.

Uprchlíkům, kteří požívají jen takzvanou subsidiární, tedy časově omezenou ochranu, dosluhující vláda v březnu loňského roku možnost scelení rodiny omezila a navíc ji pozastavila do března 2018.

Unie konzervativních stran CDU/CSU chce v případě této skupiny s časově omezenou ochranou zamezit scelování rodin i do budoucna. Strana Zelených to odmítá. Scelování rodin uprchlíků bude zřejmě i jedním z témat nadcházejících rozhovorů o vytvoření nové vládní koalice.

Témata:  Německo uprchlíci víza

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 17:04

Češi se v Rudolfinu rozloučili s Jiřím Bartoškou (†78)

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?