Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo vypustil vlky? Bavorsko vypsalo odměnu na dopadení pachatele

Vlk evropský
Vlk evropský
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Mnichov - Z původních šesti vlků, kteří uprchli z obory u bavorského Lundwigsthalu, se ve volné přírodě stále ještě pohybují tři. Dvě šelmy museli zaměstnanci národního parku zastřelit, třetí srazil vlak. Byla vypsána odměna 10 tisíc eur za informace vedoucí k dopadení pachatelů (či pachatele), kteří vlky vypustili.

"Nadále visí ve vzduchu skandální podezření, že zvířata někdo vypustil úmyslně," uvedla bavorská ministryně životního prostředí Ulrike Scharfová. "To nemůžeme v žádném případě nechat jen tak," dodala. Pachatel či pachatelé mají na svědomí smrt uprchlých vlků a ohrozili i lidi v okolí.

Šest s celkem devíti vlků uprchlo v noci na minulý pátek. Bavorská policie se zpočátku domnívala, že šlo o nedopatření, později ale uvedla, že zvířata někdo do volné přírody vypustil úmyslně. Zámek z výběhu někdo odstranil, našel se nepoškozený nedaleko brány.

Na pátrání po vlcích Němci spolupracují i s Národním parkem Šumava. Jednoho z vlků totiž spatřili v české části hraničního pohoří. Zástupci Národního parku Bavorský les už dříve upozornili, že chování vlků, kteří celý život žili v ohradě, nelze srovnávat s volně žijícími šelmami. Z lidí totiž nemají strach. Varovali proto, aby se lidé k vlkům ve volné přírodě nepřibližovali, nefotografovali je, ani nekrmili.

Témata:  vlci zvířata Německo

Související

Aktuálně se děje

3. března 2026 20:13

Macinka v tom turisty nechal. Z některých oblastí se mají dostat na vlastní pěst

Mnozí Češi nacházející se na Blízkém východě se snaží dostat co nejrychleji domů. Neváhají přitom kritizovat politiky, například ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé). Problémy s návratem navíc mohou mít i občané v zemích, které nejsou konfliktem přímo ohrožené. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy