Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Favorit na kancléře Kurz dorazil k volbám, obklopili ho novináři z celého světa

rakousko
rakousko
Foto: Pixabay

Vídeň - Rakušané dnes volí nový parlament a hlasování pozorně sleduje celá Evropa. Předsedu lidovců (ÖVP) a ministra zahraničí Sebastiana Kurze při jeho příchod do volební místnosti provázel nebývalý zájem médií. Ve Vídni vhodil do urny svůj hlasovací lístek i rakouský prezident Alexander Van der Bellen.

Před "Kurzovou" volební místností čekaly více než dvě stovky novinářů a televizních štábů z celého světa. Fenomén Kurz je přitahuje i z toho důvodu, že politik by se ve svých 31 letech mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě.

Kurz je také důvodem, proč - bez ohledu na výsledek voleb - s velkou pravděpodobností příští koalici už nesestaví sociální demokraté a lidovci. Právě dnešní předčasné volby se konají z Kurzovy iniciativy, který v květnu konstatoval, že další spolupráce v rámci velké koalice není možná. Pozorovatelé očekávají vznik koalice lidovců a pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který má volit později odpoledne také ve Vídni.

Jako první z lídrů velkých politických stran však odevzdal svůj hlas kancléř Christian Kern. Před novináři byl sice velmi skoupý na slovo, ale vyjádřil nezbytný optimismus. Kancléř, který přišel volit s manželkou Eveline Steinbergerovou-Kernovou, dokonce prohlásil, že sociální demokraté dnes chystají "delší oslavu".

Předvolební průzkumy Kernovým sociálním demokratům mnoho důvodů k optimismu nedávaly. Straně totiž přisuzovaly až třetí příčku za lidovou stranou a za pravicově populistickou FPÖ.

Témata:  Rakousko Sebastian Kurz volby v Rakousku

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.