Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policejní násilí při referendu v Katalánsku? Podle EU je přiměřené použití síly zcela v pořádku

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Barcelona/Brusel – Evropský parlament konečně otevírá debatu na situaci v Katalánsku, i když dokola opakuje, že se jedná o vnitřní záležitost Španělska. Vice prezident komise Frans Timmermans se netají svým příklonem k centrální vládě v Madridu. Politik se vyjádřil před novináři, že vnímá pokus regionu uspořádat nelegální referendum jako jasné porušení zákona, a proto je pochopitelné, že musela zakročit policie. S kriminálníky se přece v rukavičkách nejedná.

Jeho prohlášení vyvolalo v Kataláncích nepochopení hlavně u těch, kteří byli zranění během nepokojů. Jenže Timmermans není jediný, celý Brusel se jednotně postavil z centrální španělskou vládu. Ve skutečnosti k jednání o Katalánsku nemělo na půdě evropského parlamentu vůbec dojít, dokud se zákonodárci neshodli na tom, že budou řešit jedině reakci španělské vlád a jejich užití policejních složek.

Timmermans v proslovu pronesl, že evropská společnost stojí na třech pilířích – demokracii, respektování práva a zákonů a lidských práv. Pokud jeden z pilířů spadne, zhroutí se automaticky i zbylé dva. A katalánský parlament jasně porušil zákony, proto se musela očekávat adekvátní reakce státních složek, které musely zabránit i dalšímu porušování legislativy.

Ještě ostřeji se však vyjádřil k agresi policistů. „Aby bylo jasno, násilí nemá v politice místo. Není to řešení, ani nástrojem, kterým si máme vymáhat právo,“ řekl Timmermans. Podle něj bylo jednání policistů přiměřené k věci a zcela ignoroval důkazy o tom, jak starší lidí či ženy byly násilně odvlečené z volebních místností.

Ve svém proslovu ještě podotkl, že katalánští politici požadují pro sebe mnohem větší práva, než jsou sami ochotni nabídnout na oplátku zbytku země a občanům. „Svoboda projevu patří mezi základní práva všech občan, přesto je názor zbytku země ignorován, protože katalánští vůdci poslouchají jen sebe,“ pokračoval viceprezident Evropské komise.

Z Bruselu opakovaně zní výzvy na to, aby Španělsko urovnalo spor diplomaticky. Doteď však nejsou žádné ukazatele toho, že by španělská vláda byla s Katalánskem ochotná jednat, pouze požadují demisi Carlese Puidgemonta a celé regionální vlády.

Témata:  Španělsko Katalánsko referendum EU

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 17:26

Piráti rázně odmítli návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné

Piráti jednoznačně odmítají návrh lidovců na zvýšení důchodových odvodů pro bezdětné. Podle nich je tento záměr kontroverzní, neboť postihuje lidi bez potomků, aniž by vedl k vyšší porodnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy