Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud na Havaji zablokoval Trumpův protiimigrační dekret

Donald J. Trump
Donald J. Trump
Foto: Facebook

Washington - Federální soud v Honolulu dnes zablokoval zářijový protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zakazoval vydávání přistěhovaleckých víz občanům osmi států.

Soud vydal své rozhodnutí jen několik hodin před tím, než mělo o půlnoci místního času prezidentské nařízení vstoupit v platnost.

Trumpův výnos se týkal občanů Severní Koreje, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Dekret byl už třetím svého druhu, soudní dohru měly i dva předešlé. Lednové rozhodnutí soudy po žalobách několika amerických států zablokovaly a březnové částečně upravily.

V březnu prezident zakázal vstup do země občanům šesti převážně muslimských zemí, tedy Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Výnos v září vypršel a nařízení, jež mělo ve středu začít platit, jeho platnost prodlužovalo na neurčito. Zároveň zákaz rozšiřovalo o další tři státy, KLDR, Venezuelu a Čad. Súdán byl ze seznamu vyřazen.

Podle amerických právníků je osud dnešního rozhodnutí havajského soudce Derricka Watsona sporný. Pokud ho Bílý dům zažaluje, což lze očekávat, může mít Trumpova administrativa šanci na úspěch, protože dekret podepsaný v září byl pečlivě připraven a neopakuje chyby dřívějších dvou rozhodnutí.

Témata:  Havajské ostrovy Donald Trump uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8:18

Drsné přiznání Veroniky Žilkové. Agátin otec jí měl být nevěrný

Jedno mají Agáta Hanychová a Veronika Žilková rozhodně společné. Obě se dočkaly dětí hned se třemi různými partnery. Nejstarší dcera Agáta se Žilkové narodila do prvního manželství, které skončilo rozvodem. Až teď prozradila, jaké byly okolnosti rozpadu vztahu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy