reklama

V sobotu zahynulo 300 lidí a 400 osob bylo zraněno. Somálci tento den začali označovat s poukazem na teroristické útoky na USA v roce 2001 za své 11. září. Vláda útok připsala islámským milicím Šabáb napojeným na Al-Káidu, ale skupina se k akci nepřihlásila. Podle agentury AP zřejmě také proto, že nechce být spojována se smrtí tak velkého počtu civilistů.

Brzo ráno v sobotu přijel podle tajných služeb k prvnímu bezpečnostnímu stanovišti u Mogadiša nákladní vůz s korbou zakrytou plachtou. Automobil byl hodně zaprášený a vzbudil podezření vojáků. Požádali řidiče, aby zastavil a vystoupil. Řidič se choval přátelsky, uposlechl, ale začal telefonovat někomu, kdo byl ve městě. Předal telefon vojákům, kteří zjistili, že mluvil s všeobecně známým mužem, který se telefonicky za vůz zaručil a přesvědčil vojáky, aby nechali auto projet.

Auto pak zrychlilo, další hlídka na něj začala střílet a prostřelila mu pneumatiku. Řidič zastavil až na rušné ulici, kde odpálil nálože. Exploze vyhodila do vzduchu mnoho budov na nejrušnějším místě Mogadiša. Muž, který se za auto zaručil telefonicky, byl dopaden a zatčen.

Podle vyšetřovatelů měla bomba, která vážila mezi 600 až 800 kilogramy, podle původního plánu vybuchnout na letišti, které je mimořádně střeženo a sídlí tam i velvyslanectví několika zemí. Řidič se rozhodl nálož odpálit na ulici, protože měl před sebou k letišti ještě několik hlídek. „Jiným důvodem mohlo být i to, že ho pronásledovala bezpečnost," sdělil agentuře AP nejmenovaný policejní zdroj.

Řidič nákladního vozu měl komplice, který jel rovněž s náložemi v dodávce jinou trasou. Hlídky ho zastavily před letištěm, přinutily muže zaparkovat a vystoupit. Když s ním vojáci mluvili, auto vybuchlo. Tento řidič je ve věznici v Mogadišu.

V Mogadišu dnes vyšlo do ulic na výzvu starosty několik tisíc lidí, aby ukázali jednotu. Na manifestaci jednoty přišlo v hlavním městě na výzvu starosty Thabita Abdiho několik tisíc lidí - hlavně mladých mužů a žen. „Musíme osvobodit toto město, které je plné hrobů," prohlásil Abdi. „Můžete nás zabít, ale nezabijete naše duše ani naši touhu po míru," řekl jeden z účastníků shromáždění. Jiná skupina se ale vydala na pochod směrem k dějišti sobotního útoku a policie ve snaze rozehnat ji na účastníky začala střílet. Zraněni byli tři lidé, mezi nimi těhotná žena.

reklama