reklama

To, že je odhad nižší než dosud uváděný milion příbuzných, spočívá podle norimberského ústavu ve věkové a rodinné struktuře uprchlíků. Mnoho žadatelů o azyl, kteří do Německa přišli v letech 2015 a 2016, je mladých a svobodných. "Sezdaných je jen 46 procent a pouze 43 procent žadatelů má děti," upozornil expert na migraci Herbert Brücker.

Sezdaní uprchlíci většinou do Německa už přišli s manželkami a dětmi. Jen 27 procent ženatých a vdaných nechalo své partnery v zemi původu nebo v některé z tranzitních zemí. Podíl takto opuštěných dětí tvoří 31 procent, tvrdí experti.

Více příbuzných uprchlíků by se podle ústavu mohlo do Německa přistěhovat v případě, že do Německa pozvou rodinné příslušníky také uprchlíci s omezeným (subsidiárním) ochranným statusem, což budou moci učinit nejdříve 15. března 2018. Pak by mohlo do Německa přijít dalších 50.000 až 60.000 lidí, odhaduje norimberský ústav.

Subsidiární, tedy časově omezenou ochranu, dostávají běženci, kteří nemají právo na plnohodnotný status uprchlíka, neboť nejsou pronásledováni jako jedinci. Subsidiární ochrana také neumožňuje, aby si běženci do Německa během prvních dvou let přivedli rodinné příslušníky.

reklama