Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Černochy nechceme? Britské univerzity čelí obvinění z rasismu a sociálního apartheidu

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn - Britské nejprestižnější univerzity Oxford a Cambridge čelí obviněním ze segregace. Některé jejich fakulty totiž téměř nenabízejí místa studentům černé pleti. Labouristický poslanec David Lammy dokonce mluví o sociálním apartheidu.

Upozornil na to dnes deník The Independent. Třináct z kolejí neboli fakult Oxfordské univerzity podle nových údajů za posledních šest let nenabídlo studium ani jednomu černošskému žadateli, který skládal příslušnou přijímací zkoušku.

Poslanec Lammy jakožto bývalý ministr vyššího školství obvinil vedení univerzity z rasismu, když na vyžádání na základě zákona o svobodném přístupu k informacím dostal příslušná data.

Ta ukazují, že mezi roky 2010 a 2015 pouze tři z 32 kolejí Oxfordské univerzity nabídly každoročně studium alespoň jednomu žadateli černé pleti. Oxfordská vysoká škola Oriel College za celou dobu přizvala ke studiu pouze jednoho černocha.

Údaje z Cambridgeské univerzity ukazují, že ve sledovaném období každoročně nepřijala žádného černošského studenta zhruba čtvrtina fakult. Méně než jedno procento přijetí připadlo na pákistánské studenty.

Témata:  Velká Británie rasismus černoši

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.