Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Litva zveřejňuje ručně psané záznamy lidí pracujících pro sovětskou KGB

Vilnius, Litva
Vilnius, Litva
Foto: Pixabay

Vilnius - Agentura Interfax informuje, že Litva začala zveřejňovat ručně psané záznamy, které si pořizovali Litevci pracující pro sovětskou tajnou službu KGB.

Projekt má na starosti státní středisko pro zkoumání genocidy a odporu. Zveřejněné budou údaje, které agenti získali z litevských exilových institucí a při špionáži v rámci vědeckých stáží.

V dokumentech zaznamenával agent KGB informace o splněném úkolu, který mu byl zadán, nebo který se rozhodl splnit z vlastní iniciativy.

Agent oznámení podepisoval pod svým pseudonymem, aby tak mohl zůstat v anonymitě. Institut si podle Interfaxu klade za cíl přiblížit široké veřejnosti způsob, jakým KGB v zemi působila.

Litevské středisko pro zkoumání genocidy a odporu od roku 2011 na internetu zveřejnilo už více než 5500 dokumentů o operacích KGB v zemi, včetně jmen důstojníků působících v Litvě v 80. letech. Mezi nimi byl i někdejší šéf kontrarozvědky Arvydas Pocius a bývalý ministr zahraničí Antanas Valionis.

Témata:  Litva KGB (sovětská tajná služba)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.