Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Landsbergis v pondělním rozhovoru pro francouzskou televizi LCI zároveň podpořil návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na vyslání vojenských instruktorů na Ukrajinu.

"Od samého začátku jsme dělali chybu v tom, že jsme Ukrajince omezovali v použití zbraní, protože by to mohlo být považováno za eskalaci," prohlásil Landsbergis. Podle něj podporovatele Ukrajiny ovládá strach z Ruska.

"Musíme nechat Ukrajince používat poskytnuté vybavení tak, aby mohli dosahovat strategických cílů. Musí mít možnost zasahovat cíle na ruském území, zásobovací trasy a jednotky připravující se na útok," uvedl Landsbergis. "Pouze jedna strana musí dodržovat pravidla. Musíme se proto zbavit pravidel, která jsme vytvořili," dodal.

Šéf litevského resortu zahraničí zároveň deklaroval připravenost své země připojit se ke koalici vedené například Francií, která by mohla pomáhat s výcvikem ukrajinské armády.

Landsbergis však odmítl myšlenku tlačit na Rusko prostřednictvím Číny, neboť by tak mohlo vzniknout riziko závislosti na Pekingu.

"Nic není zadarmo a Čína bude vždy žádat nějakou odměnu. Pokud Čínu požádáme, aby vyřešila problém na Ukrajině, dáme jí do rukou klíče od vlastní bezpečnosti, protože problém nevyřešíme vlastními silami," dodal Landsbergis.
 
 

Témata:  válka na Ukrajině Litva Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.