Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Litva zvyšuje daně. Chce zvýšit výdaje na obranu

Vilnius, Litva
Vilnius, Litva
Foto: Pixabay

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

Schválený balík opatření počítá se zvýšením daně z příjmu právnických osob i spotřebních daní na alkohol, tabák a palivo. Poslanci litevského parlamentu se zároveň dohodli na založení takzvaných obranných fondů, v nichž se budou shromažďovat finanční prostředky na posílení obranyschopnosti země a civilní ochranu.

Litva letos na svou obranu vynakládá 2,7 procenta hrubého domácího produktu. Vláda chce, aby to už příští rok byla tři procenta. 

Parlament rovněž schválil jmenování brigádního generála Raimundase Vaikšnorase novým velitelem armády. Do této funkce jej nominoval prezident Gitanas Nauséda. Pětileté funkční období začne 24. července.

Litva je členskou zemí EU i NATO, která má společné hranice s Ruskem. I z toho důvodu je od předloňského začátku invaze důležitým spojencem Ukrajiny. Vilnius plánuje nakoupit tanky a další systémy protivzdušné obrany. Na litevském území navíc bude působit brigáda německé armády, ve které má být do konce roku 2027 umístěno přibližně pět tisíc vojáků. 

Témata:  Litva

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy