Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jedinečný úkaz v Indonésii, zahalila se do tmy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Jakarta - Indonésie dnes zažila úplné zatmění Slunce. Za pozorováním jedinečného úkazu z pokud možno nejideálnějších míst se rozjely tisíce lidí, mnozí z nich se modlili.

Úplné zatmění pozorovali podle otáčení Země v relativně úzkém pruhu území ve 12 indonéských provinciích ležících ve třech časových pásmech, uvedla agentura AP. Příležitost ho mělo vidět asi 40 milionů lidí.

Částečné zatmění pak bylo viditelné i v jiných oblastech indonéského souostroví, v další části jihovýchodní Asie a v severní Austrálii.

Pro většinu pozorovatelů vládlo příznivé počasí a jen v malém počtu oblastí bylo oblačno, například na ostrově Borneo, kde se skupina šesti "lovců" z Kanady a USA musela smířit s deštěm.

Stejné zklamání zažili také například obyvatelé 1,4milionového Palembangu na ostrově Sumatra, kde tisíce lidí, včetně matek s malými dětmi, vyšly na pozorování ještě před rozbřeskem, ale přes mraky toho moc neviděly.

Témata:  Indonésie zatmění slunce Slunce 1

Související

Aktuálně se děje

9. května 2026 5:00

8. května 2026 17:57

Monika Marešová prozradila: Tuhle věc na Leošovi nesnáší

Nový dokumentární snímek o životě Leoše Mareše odhaluje zákulisí jeho soukromí a ukazuje moderátora v úplně jiném světle, než na jaké jsou fanoušci zvyklí z televizních obrazovek. Klíčovou roli v tomto poodhalení hraje jeho manželka Monika Marešová, která se v rámci třetí epizody stala hlavní aktérkou. Právě ona je podle všeho jediným člověkem, který dokáže slavného moderátora ranní show Evropy 2 efektivně zklidnit a nastavit mu upřímné zrcadlo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MV Hondius

Hantavirus zabíjel na lodi, může rozpoutat další pandemii?

Světové zdravotnické úřady jsou v pohotovosti kvůli nečekanému ohnisku hantaviru, které se rozšířilo mezi lidmi spojenými s výletní lodí MV Hondius. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila pět případů nákazy, přičemž existuje podezření, že se virus mohl šířit přímo mezi lidmi na palubě. Od poloviny dubna již v souvislosti s touto lodí zemřeli tři lidé.