Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indonésie se chystá schválit zákon, který trestá mimomanželský styk vězením

Indonésie
Indonésie
Foto: Pixabay

Indonéský parlament se tento měsíc chystá schválit nový trestní zákoník, který mimo jiné umožní trestat mimomanželský sex až ročním vězením. Obsahuje také zákaz soužití párů před uzavřením sňatku. Napsala o tom agentura Reuters, podle které poslanci dlouho připravovaný návrh zřejmě hladce schválí.

"Jsme hrdí na to, že tu máme trestní zákoník, který je v souladu s indonéskými hodnotami," uvedl náměstek ministerstva spravedlnosti Edward Omar Sharif Hiariej.

Pokud parlament na zasedání 15. prosince návrh schválí, budou se články zákona vztahovat nejen na indonéské občany, ale i na cizince pobývající v zemi. Podle zástupců některých zahraničních společností může zákoník poškodit obraz Indonésie jako destinace pro dovolené a místa vhodného pro investice, uvedla agentura Reuters.

Nový zákoník také znovu zavádí trestný čin urážky prezidenta a státních institucí, za které v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení. Podobné články zákoníku zrušil v roce 2006 ústavní soud.

Trestní zákoník se Indonésie snaží zreformovat už od chvíle, kdy země v roce 1945 získala nezávislost po dlouhém období nizozemské koloniální nadvlády. Předchozí návrh v roce 2019 vyvolal celostátní protesty, během nichž desítky tisíc lidí demonstrovaly zejména proti údajné snaze vlády omezit svobodu slova a utužit morálku.

Témata:  Indonésie

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:23

Felix Slováček: „Tohle Anička nechtěla.“ Poslední přání, které mění rodinnou tradici

Rodina zesnulé Aničky se rozhodla respektovat její poslední vůli. Místo v rodinné hrobce přenechají jiným – dívka si totiž přála odejít jinam.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.