reklama

Podle aktivistů za lidská práva bylo v indonéské provincii Aceh za poslední dva roky k ranám holí odsouzeno více než 530 lidí.

Provincie Aceh je jedinou provincií převážné muslimské Indonésie, kde se právo šaría uplatňuje. Jeho zavedení bylo součástí mírové dohody mezi vládou a separatisty v roce 2006. Aceh zároveň jako jediný v zemi kriminalizuje vztahy lidí stejného pohlaví. Náboženská policie se zde zaměřuje i na muslimky bez šátků nebo ty, které nosí příliš těsné oblečení, lidi popíjející alkohol či ty, kdo se oddávají hazardu.

Aktivisté z HRW přitom upozornili, že islámské zákony se nyní rozšířily i na nemuslimské obyvatelstvo žijící v regionu. Loni byla například za prodej alkoholu k ranám holí odsouzená i křesťanská žena.

Veřejné bití jako trest používají například Írán, Súdán, Saúdská Arábie, Maledivy, Singapur nebo Brunej.

"Indonésie je převážně muslimská země a islám má tradičně na většině jejího území umírněnou a tolerantní podobu, i když v posledních letech je zřetelný trend jeho výraznějšího prosazování ve veřejné sféře. Jedinou provincií, kde se významně uplatňuje islámské právo a jeho dodržování vynucuje místní policie, je provincie Aceh na severní Sumatře. Ženy se obzvláště při cestách do Acehu nebo jiných oblastí mimo hlavní turistická centra (např. na ostrovech Malé Sundy) budou lépe cítit ve volném zakrývajícím oblečení. Přísný pohled okolí je dobré mít na paměti i při koupání v moři," upozorňuje MZV ČR.

reklama