Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

BBC podala na Írán stížnost kvůli tlaku na redakci

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Londýn - Britská veřejnoprávní stanice BBC dnes u OSN podala stížnost na Írán, protože nechal zmrazit majetek asi 150 osob pracujících pro její vysílání v perštině.

Krok Íránu BBC označila za porušování lidských práv a vykořisťování. Íránská mise při OSN se zatím k situaci nevyjádřila. Informovala o tom agentura AP.

O kroku Teheránu informovala BBC letos v srpnu. Zmrazení majetku podle vedení stanice zaměstnancům brání kupovat nebo prodávat majetek i automobily. Rozhodnutí vydal soud, dotyční lidé čelí obvinění ze snahy narušit íránskou národní bezpečnost.

"Jde o bezprecedentní kolektivní potrestání novinářů, kteří jen dělají svou práci," uvedlo v prohlášení vedení BBC. "Toto není pouze kampaň namířená proti BBC, ale proti základním lidským právům," pokračovalo prohlášení.

Perské vysílání BBC je v Íránu zakázané, mnozí Íránci však poslouchají rozhlas či sledují kanál prostřednictvím satelitní televize. Zprávy BBC se každý týden dostávají až k 18 milionům Íránců, kteří prahnou po informacích ze světa, jež nejsou produktem íránské státní televize, uvedla britská stanice.

Témata:  BBC Írán

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.