Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína zakročila proti protestujícím kybernetickým útokem

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Masivní kybernetický útok na komunikační komunmikační platformu, kterou používali i protestující v Hongkongu, byl veden z Číny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na zakladatele aplikace Telegram Pavla Durova.

Společnost ve středu potvrdila, že takzvaný DDoS útok, jehož cílem je zahltit web požadavky vyslanými současně z většího množství počítačů, vyřadila aplikaci Telegram z provozu na zhruba půl hodiny. Služba nefungovala v Severní a Jižní Americe a v "dalších zemích". IP adresy, ze kterých byl útok veden, jsou veskrze v Číně, řekl Durov.

Komunikační platformu Telegram používali k organizaci protestů v Hongkongu lidé, kteří nesouhlasí s návrhem zákona, jenž by umožnil osoby podezřelé ze spáchání trestného činu vydávat z tohoto poloautonomního regionu do pevninské Číny.

Před prohlášením Durova kolovala v médiích zpráva, že v Hongkongu byl zatčen muž, správce skupiny na Telegramu, kvůli podezření ze spiknutí za účelem narušení veřejného pořádku. Během střetů policie s demonstranty bylo zraněno 74 lidí, z toho dva muži jsou ve vážném stavu.

Bývalá britská kolonie, jež se vrátila pod správu Pekingu v roce 1997, má status zvláštní administrativní oblasti a v duchu principu jedna země, dva systémy požívá určité autonomie. Občané se mohou svobodně vyjadřovat a na rozdíl od lidí z kontinentální Číny také protestovat. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Témata:  Čína kybernetická bezpečnost BBC Hongkong

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy