Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svoboda médii dostává na frak i v Británii. Moderátorka BBC doplatila na kritiku preméra

Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Boris Johnson (autor: Andrew Parsons / i-Images)
Foto: Flickr

Moderátorka britské vysílací společnosti BBC dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co se kriticky vyjádřila k současné aféře premiérova poradce Dominika Cummingse. Její odchod kritizuje svaz novinářů, uvedla dnes agentura DPA.

BBC uvedla, že Emily Maitlisová porušila pravidla o nestrannosti britského veřejnoprávního média, když v úterním dílu svého pořadu Newsnight označila premiéra Borise Johnsona ze "slepě loajálního" vůči jeho poradci Cummingsovi.

Cummings, který je označován za hlavního architekta vystoupení země z Evropské unie i "šedou eminenci" britské politiky, je viněn z porušení karanténních opatření v době epidemie covidu-19. Několik dní po jejich vyhlášení totiž cestoval se čtyřletým synem a s nemocnou manželkou napříč Anglií ke svým rodičům. Jeho žena se přitom potýkala s příznaky covidu-19. Média později informovala i o Cummingsových následných přesunech v severní Anglii.

"Dominic Cummings porušil pravidla. Země to vidí a je šokována, že vláda nikoliv," přidala se Maitlisová k mnoha kritikům premiéra Johnsona, který se za svého klíčového poradce dosud staví a odmítá jej propustit. Ministerský předseda stejně jako poradce sám tvrdí, že žádná pravidla porušena nebyla, a důvod k odstoupení tudíž nevidí. S výzvou, aby se konzervativní premiér Cummingse zbavil, v uplynulých dnech vystoupilo již přes 40 poslanců z vládního tábora.

Ve středečním vysílání pořadu nahradila moderátorku její kolegyně, o což Maitlisová podle svých slov sama požádala. "Pokárání" moderátorky ze strany BBC se nicméně setkalo s protesty novinářů i politiků. Právě během krize je potřeba "čestné a nebojácné žurnalistiky", sdělil odborový svaz novinářů NUJ. Premiér Johnson je znám jako kritik BBC a v minulosti se vyslovil pro zrušení televizních a rozhlasových koncesionářských poplatků, připomíná DPA.

Statement by @NUJofficial in support of #Newsnight's (@BBCNewsnight) @maitlis https://t.co/ZyRddpvAHK pic.twitter.com/BD03HKGPlW

— David Cochrane (@davidcochrane) May 27, 2020

Policie v severoanglickém Durhamu dnes sdělila, že Cummings příjezdem na farmu svého otce neporušil pravidla karantény, následná cesta ke zřícenině hradu Barnard však mohla být "menším přečinem". Vzhledem k nezávažnosti přestupku policie nehodlá proti Cummingsovi podnikat žádné další kroky. Podle zjištění deníku The Guardian nicméně strážci zákona během karantény pokutovali v Durhamu nejméně dva lidi, kteří sem v rozporu s vládními nařízeními přicestovali z Londýna. Pokuta jim byla udělena 8. dubna, tedy více než týden poté, co do Durhamu dorazil se svou rodinou Cummings. Vlivný poradce vyvázl bez trestu.

Úřad britského premiéra v reakci na prohlášení durhamské policie sdělil, že Cummings jednal vzhledem k okolnostem "rozumně a v souladu s právem" a že případ považuje "nyní za uzavřený".

Témata:  BBC Dominic Cummings Boris Johnson Velká Británie novináři

Související

Aktuálně se děje

11:01

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy