Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropský parlament přijal rezoluci proti sexuálnímu obtěžování

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Štrasburk - Europoslanci dnes schválili rezoluci, ve které ostře odsoudili sexuální obtěžování a vyzvali k vyšetření případů, jež se staly na půdě europarlamentu.

Vlna odhalování případů sexuálního obtěžování, která se začala po světě šířit v souvislosti s aférou amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, zasáhla i Evropský parlament. Obvinění z obtěžování či dokonce znásilnění vzneslo v uplynulých dnech prostřednictvím médií několik zaměstnankyň instituce.

Více než hodinu debatovali ve středu poslankyně a několik málo poslanců o obviněních ze sexuálního obtěžování uvnitř Evropského parlamentu. Několik z nich mělo na svých stolcích transparent s heslem #metoo (#játaké), kterým v posledních týdnech ženy na twitteru doprovázely své líčení případů, kdy se staly oběťmi sexuálního obtěžování či znásilnění.

Několik poslankyň a zaměstnankyň Evropského parlamentu napsalo dokonce dopis předsedovi Antoniovi Tajanimu. "I my jsme se staly oběťmi či svědky zneužívání, sexistických komentářů a chování, sexuálního obtěžování na tomto pracovišti, které spáchali poslanci či jeho zaměstnanci," uvedly v textu.

Tajani v pondělí při zahájení plenárního zasedání parlamentu ve Štrasburku slíbil tvrdý postih sexuálního obtěžování. Nezávislé externí vyšetřování ale tehdy označil za nepotřebné. V parlamentu už od roku 2014 existuje pracovní skupina, na kterou se oběti mohou obrátit, zdůvodnil své přesvědčení.

Podle Agentury EU pro základní lidská práva (FRA) zažila každá třetí žena v dospělosti fyzické či sexuální násilí a až 55 procent žen v EU zažilo sexuální obtěžování.

Témata:  sexuální obtěžování europoslanci EU

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:22

Slováci odstřelí stovky medvědů, rozhodla Ficova vláda

Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy