Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál v britském námořnictvu: Posádka jaderné ponorky užívala drogy

Ponorka HMS Astute /Velká Británie/
Ponorka HMS Astute /Velká Británie/
Foto: Reprofoto YouTube

Londýn - Britské královské námořnictvo se potýká s aférou. Jadernou ponorku Vigilant, vyzbrojenou jadernými balistickými střelami, musí kvůli užívání drog opustit devět členů posádky.

Stalo se tak poté, co u těchto námořníků byly pozitivní kontrolní testy na drogy. Podle listu Daily Mail omamným prostředkem, který provinilci užívali, byl kokain.

Námořnictvo zdůraznilo, že užívání drog nelze tolerovat. "Ty, u nichž bylo zjištěno, že nesplňují naše vysoké standardy, čeká uvolnění ze služby," stojí v prohlášení.

Vigilant je jednou z největších ponorek britského námořnictva. Patří do třídy raketonosných ponorek Vanguard. Na palubě má osm raket Trident vybavených jadernými hlavicemi. Británie vlastní celkem čtyři takto vyzbrojené ponorky.

Začátkem října už postihla Vigilant jiná nepříjemná aféra. Velení byl zbaven její kapitán kvůli "nevhodnému" vztahu se členkou posádky. Na plavidlech britského námořnictva platí přísný zákaz intimních vztahů mezi členy posádky.

Témata:  Velká Británie ponorky Britská armáda

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.