reklama

Vyšetřován je i jeho bývalý poradce a spoluzakladatel strany Marcello Dell'Utri, který byl v roce 2014 odsouzen na sedm let vězení za daňový podvod, falšování účetnictví a napojení na sicilskou mafii, informoval dnes list La Repubblica.

Berlusconi a Dell'Utri údajně byli v přímém kontaktu s mafií. Odposlechy byly pořízeny v souvislosti s vyšetřováním dohody mezi italským státem a mafií na počátku 90. let.

Tato dohoda je předmětem táhlého a dosud neuzavřeného vyšetřování. Vysocí představitelé státní moci se tehdy údajně dohodli s mafií, že přestane s atentáty výměnou za to, že se mafiánům odsouzeným v sérii tří maxiprocesů (první v roce 1987, další dva rok poté) dostane mírnějšího vězeňského režimu a jejich majetek nebude zabaven. Některé zdroje upozorňují na to, že režim vězňů zůstal stejný a majetek mafie je soustavně zabavován dosud.

Graviano je jedním z mafiánských bossů, kteří byli za dotčené atentáty odsouzeni; podílel se i na vraždách soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina na Sicílii.

Po zatčení "bosse bossů" Tota Riiny v lednu 1993 a prosazení legislativy namířené proti mafiánským praktikám chtěla mafie prostřednictvím třech bombových atentátů, k nimž došlo ve Florencii (5 mrtvých), Římě a Miláně (5 mrtvých), destabilizovat politickou situaci a Berlusconi mohl podle podezření ze situace profitovat, napsala agentura DPA.

Mediální magnát přesedlal v první polovině 90. let z podnikání na politiku, v roce 1994 vyhrála jeho strana volby a Berlusconi se stal poprvé premiérem.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama