Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci objevili obří planetu, která by podle dosavadních teorií neměla existovat

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Londýn - Astronomové objevili u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu, která by podle teorie formování planet neměla existovat. Existence tohoto "planetárního monstra" nesoucího označení NGTS-1b podle vědců odporuje teorii utváření planet, která říká, že planety této velikosti nemohou vznikat kolem tak malých hvězd.

Informovala o tom dnes britská Královská astronomická společnost (RAS), která se odvolává na odbornou zprávu astronomů Warwické univerzity ve střední Anglii.

Teorie připouštějí, že malé hvězdy mohou formovat skalnaté planety, ale nemohou dostat dohromady dostatek materiálu k vytvoření planet velikosti Jupiteru.

NGTS-1b je nicméně plynný obr. Vzhledem ke své velikosti a teplotě je planeta známá jako „horký Jupiter", což je třída planet velkých přinejmenším jako Jupiter z naší sluneční soustavy, ale s přibližně o 20 procent menší hmotností.

NGTS-1b se nachází velmi blízko své hvězdy - jen tři procenta vzdálenosti Země od Slunce. Oblet kolem hvězdy - červeného trpaslíka s označením NGTS-1 - jí trvá jen 2,6 dne, což znamená, že rok na této planetě trvá přibližně dva a půl pozemského dne.

Zvláštní dvojice těles byla podle agentury AFP zjištěna asi 600 světelných let daleko od Země v souhvězdí Holubice. Označení dostala podle robotického zařízení pro hledání planet Next-Generation Transit Survey (NGTS), které se nachází v Chile v poušti Atacama a tvoří ho síť 12 teleskopů.

Témata:  vesmir astronomie vědci

Související

Aktuálně se děje

15. března 2026 16:16

Změna času: Přechod na letní čas se blíží

Pravidelný rituál, který dvakrát do roka zaměstnává celou Evropu, nás nemine ani v letošním roce. Rok 2026 přinese přechod na letní čas v neděli 29. března, kdy si ve dvě hodiny ráno budeme muset posunout ručičky hodinek o šedesát minut dopředu. Spát tedy budeme o hodinu méně. K původnímu středoevropskému času se pak vrátíme poslední říjnovou neděli, která tentokrát připadá na 25. října. V tento den si ve tři hodiny ráno dopřejeme hodinu spánku navíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy