Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Alarmující audit: Část peněz na ebolu od Červeného kříže byla v Africe rozkradena

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ženeva – Více než pět milionů dolarů (110,5 milionu Kč) z peněz Červeného kříže určených na boj s ebolou bylo se v západoafrických státech rozkradeno. Vyplývá to z auditu této mezinárodní humanitární organizace, o kterém informuje server BBC.

Prostředky zpronevěřily pobočky Červeného kříže v Libérii, Sierra Leone a Guineji. Zaplatily jimi předražené dodávky, neexistující pracovníky a falešné celní poplatky. Červený kříž je nejznámější humanitární organizací a odhalení poškodí jeho pověst, uvedlo zpravodajství BBC.

Federace Červeného kříže se sídlem v Ženevě rozdělila společenstvím Červeného kříže ve zmíněných třech zemích celkem přibližně 100 miliónů dolarů. Peníze měly směřovat na potlačení epidemie eboly, která v tomto regionu zuřila v letech 2014 až 2016 a zabila nejméně 10.000 lidí.

Podle auditorů však v Libérii padlo 2,7 milionu na blíže neupřesněné podvodně předražené dodávky a platy pro fiktivní humanitární pracovníky. V Sieře Leone se představitelé Červeného kříže zřejmě dohodli se zaměstnanci místní banky a neoprávněně odčerpali více než dva miliony. V Guineji zase zmizelo kolem milionu prostřednictvím podvržených celních poplatků.

Červený kříž se za machinace omluvil a sdělil, že zpřísnil finanční pravidla. Slíbil také, že požene k odpovědnosti podezřelé spolupracovníky.

Témata:  Červený kříž ebola Afrika

Související

Aktuálně se děje

10:42

Jaromír Jágr a návrat po 10 letech? Zpráva, která překvapila hokejové fanoušky

Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Otázka, co zajímá všechny hokejové fanoušky, které mohl na apríla zaujmout příspěvek na sociálních sítích Českého hokeje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.