reklama

„Musím říci, že procházka 'Muslimové mezi námi' je nejoblíbenější," řekla agentuře Reuters Anna Lenardová z cestovní kanceláře Setamuhely (Budapest Walkshop), nabízející tři desítky různých výletů zaměřených na místní architektury i muslimskou a židovskou komunitu.

Před třemi lety, když s muslimskou procházkou začínala, o ni mělo zájem pouze pár lidí. Nyní ji absolvuje na 80 lidí měsíčně. „Většina lidí se s muslimy v životě nesetkala. A to spolu s tím, co slyší každý den v médiích, způsobuje v běžném životě spoustu napětí a stresu. Myslím, že to je hlavní důvod, proč se teď lidi jen hrnou," uvedla.

Většina zájemců o čtyřhodinové putování má podle ní vysokoškolské vzdělání, ze dvou třetin jde o ženy. „Velice se zajímám o vše multikulturní a o kultury a náboženství mezi námi," uvedla psycholožka Nauszika. „Je to nejlepší způsob, jak se zbavit obav, když se začnete vyptávat někoho, koho se bojíte," tvrdí průvodkyně a odbornice na Afriku Marianna Karmanová, která sama konvertovala k islámu. „Tito lidé se rozhodli vyrazit na procházku, protože chtěli mluvit o problému. Chtějí bojovat proti svému strachu."

Při muslimské vycházce se typická skupina asi 30 lidí nejdříve podívá do malé mešity skryté ve starém bytě, kde se muslimové před návštěvníky modlí. Další zastávky na trase zahrnují muslimské obchody a největší budapešťskou mešitu, která se nachází v bývalé kancelářské budově.

Přestože za vrcholící krize přišly přes Balkán stovky tisíc migrantů, většina odešla do bohatších částí západní Evropy. Nicméně podíl lidí považovaných za xenofobní a nesoucích nelibě přistěhovalce z ciziny podle údajů agentury Tárki během letoška přesáhl 60 procent. Během dvou let stoupl o 19 procentních bodů.