Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán jde opět do voleb, chce obhájit již třetí mandát

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér
Foto: miniszterelnok.hu **www.miniszterelnok.hu**

Budapešť - V Maďarsku se budou příští rok v dubnu konat parlamentní volby. Vládní stranu Fidesz do nich opět povede premiér Viktor Orbán, chce získat již třetí mandát. Podle průzkumů se mu to podaří. Kampaň postaví na konfrontaci s Bruselem a uprchlické krizi.

Orban vede neustálou kampaň proti přistěhovalectví, prosazuje kontrolu nad médii a soudy a kritizuje úsilí o prohloubení evropské integrace, obdržel jednomyslnou podporu všech 1358 delegátů stranického sjezdu, aby vedl Fidesz další dva roky.

Pět měsíců před volbami jsou průzkumy veřejného mínění vůči Fidesz příznivé, a dávají tak straně naději na další přesvědčivé vítězství. Na druhé místo se má navíc šanci prodrat krajně pravicový Jobbik, který jde v projevech nacionalismu ještě mnohem dál.

"Neexistuje nálada pro změnu vlády v Maďarsku, stejně jako nálada pro změnu opozice," řekl Orbán za smíchu a potlesku svých spolustraníků.

Ve svém projevu dodal, že bojuje proti "globalizačním" názorům, které ohrožují křesťanské národy EU a jejich morální základy, z čehož opět obvinil amerického miliardáře maďarského původu George Sorose. Sorosova nadace mimo jiné přispívá i organizacím pomáhajícím uprchlíkům. "Některé země v Evropě se rozhodly překročit křesťanství a svůj vlastní národní charakter," řekl dnes Orbán. "Chtějí vstoupit do postkřesťanské, postnárodní éry," dodal.

Témata:  Viktor Orbán Maďarsko Fidesz

Související

Aktuálně se děje

9:00

Papež František v kritickém stavu: Co bude následovat, pokud zemře?

Zdravotní stav papeže Františka není dobrý. Podle posledních informací se nachází v kritickém stavu a není v přímém ohrožení života. Co by se stalo, pokud by svůj boj o život prohrál?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz (CDU)

Volby v Německu: CDU vyhrála, přesto neslaví. Proč nemá důvod k radosti?

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.