Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V uprchlickém táboře v Jordánsku byla otevřena solární elektrárna, poskytne běžencům větší pohodlí

uprchlíci
uprchlíci
Foto: Reprofoto YouTube

Zaatarí (Jordánsko) - V jordánském táboře pro syrské uprchlíky dnes uvedli do provozu solární elektrárnu, která bude schopná obyvatelům tábora Zaatarí zajistit elektřinu 14 hodin denně. Běžencům elektrárna přinese větší komfort v podobě možnosti uchovávat déle potraviny v lednici nebo pouštět větráky za horkého počasí.

Informoval o tom dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž jde o největší solární elektrárnu v zařízení tohoto druhu. Tábor Zaatarí je domovem 80.000 syrských uprchlíků. Jordánsko přijalo podle OSN od roku 2011 asi 650.000 syrských uprchlíků, jordánské úřady hovoří o více než milionu běženců.

Továrnu tvoří 40.000 solárních panelů schopných vyprodukovat 12,9 megawattů energie. Elektrárna stála 15 milionů eur (384 milionů Kč) a zaplatilo ji Německo.

Slavnostního uvedení do provozu se zúčastnil jordánský ministr energetiky Sálih Charbáš, německá velvyslankyně v Ammánu Birgitta Siefkerová-Eberleová i zástupci OSN a nevládních organizací.

OSN původně slibovala, že táboru zajistí v průměru osm hodin elektřiny denně za měsíční poplatek půl milionu dolarů (11 milionů Kč). „Teď jsme schopni dodávat elektřinu 14 hodin za nulový poplatek," řekl zástupce UNHCR Stefano Severe. OSN tak ušetří ročně až pět milionů dolarů, které bude moci použít pro zajištění jiných služeb uprchlíkům.

Syřan Muhammad Hadždž Alí je ze syrského města Dará a ačkoli tábor bičovala písečná bouře, přihlížel, jak si jeho děti hrály venku. „Kdybychom měli ve dne elektřinu, přinutil bych je zůstat uvnitř, protože ten prach je škodlivý. Proud ale pouštějí až večer," řekl k současné situaci tento otec pěti dětí.

Syřanka Tabarak Abdal Fattáhová má rakovinu a zpráva o prodloužení hodin s elektřinou ji nijak nepotěšila. „Naše problémy to nevyřeší. Přejeme si vrátit se domů, do svých domů a na své farmy. Život tady je nesnesitelný a nic ho nemůže změnit," řekla.

Témata:  Jordánsko uprchlíci solární energie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.