Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Barma zasahuje ve prospěch Rohingů. Uvěznila mnicha, který měl podněcovat k násilí

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Rangún - V Barmě za týden začne soud s jedním z nejvlivnějších ultranacionalistických buddhistických mnichů. Parmaukkchu je obviněn z podněcování násilí a narušování veřejného pořádku, na proces čeká ve vazbě.

Parmaukkcha patří ke skupině nacionalistických duchovních, kteří varují před údajnou islamizací Barmy, kde muslimská menšina tvoří pouze pět procent populace.

Nejznámějším představitelem tohoto hnutí je mnich Wirathu, vedle Parmaukkchy další významná postava vlasteneckého sdružení Ma Ba Tha. Jejich aktivity jsou namířeny zejména proti muslimskému etniku Rohingů. Kritizují i samotný výraz Rohingové, místo něhož jsou v Barmě ke zdůraznění cizího původu tito lidé označováni mimo jiné jako "Bengálci".

Vězněný mnich se v souvislosti s protirohingskou demonstrací před americkou ambasádou v Rangúnu z loňského dubna hájil tím, že "nedělal nic jiného, než že bránil svrchovanost státu". Po víkendovém výslechu soud odmítl Parmaukkchu propustit na kauci, proces s ním začne 21. listopadu.

Příchod vlivného duchovního dnes u soudu očekávaly desítky přívrženců, včetně jeho sestry. "Je to syn Buddhy," řekla v slzách agentuře AFP Kchin Mar U. "Bolí mě, když jej vidím v civilních šatech, jsem zvyklá jej vídat v oděvu mnichů... Nic špatného neudělal," dodala sestra Parmaukkchy.

Témata:  Barma Buddhismus

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.