Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dánsko přebírá po Češích předsednictví v Radě Evropy

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Štrasburk - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu oficiálně ukončil půlroční předsednictví České republiky ve Výboru ministrů Rady Evropy. Nyní je na řadě Dánsko.

Česko se během svého předsednictví zaměřilo hlavně na ochranu lidských práv osob patřících ke zranitelným či znevýhodněným skupinám, rovnost mužů a žen, posílení právního státu, podporu vzdělávání v oblasti lidských práv a jazykových dovedností.

Během svého předsednictví ČR podepsala nebo přímo ratifikovala pět mezinárodních úmluv Rady Evropy. K nejvýznamnějším akcím patřila konference na téma závaznosti soudních rozhodnutí, která se uskutečnila za účasti generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjörna Jaglanda a špiček evropské i národní justice v červnu v Brně.

Rada Evropy je mezinárodní organizace, která zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti podpory demokracie a ochrany lidských i sociálních práv a svobod. Založena byla v roce 1949. Předsednictví Výboru ministrů, jednoho z vrcholných orgánů rady, rotuje mezi 47 členskými státy podle abecedy. Česko zastávalo předsednictví od 19. května 2017.

Témata:  Rada Evropy Česká republika Lubomír Zaorálek

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.