Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko kvůli Ceně Václava Havla omezí příspěvky RE

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - Turecko zkrátí platbu Radě Evropy na protest proti ceně, kterou od Parlamentního shromáždění této organizace dostal vězněný turecký soudce Murat Arslan.

Ten čeká ve vazbě na soud kvůli obžalobě z podílu na loňském nezdařeném puči. Parlamentní shromáždění Rady Evropy udělilo Arslanovi Cenu Václava Havla za lidská práva letos v říjnu.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že udělení této ceny bylo pro tureckou vládu "poslední kapkou". "Nemohu dát peníze našeho národa instituci, která oceňuje někoho, kdo používal ByLock," prohlásil ministr při debatě o rozpočtu.

ByLock je aplikace, jíž se podle Ankary dorozumívali pučisté. V Turecku bylo zatčeno mnoho lidí, kteří měli tuto aplikaci nahranou; úřady tvrdí, že patří k síti duchovního Fethullaha Gülena, jehož Ankara označuje za hlavního strůjce neúspěšného pokusu o převrat, který byl potlačen loni v červenci.

Çavuşoglu řekl, že Turecko přestane být jedním z velkých přispěvatelů Rady Evropy a bude platit jenom minimum, nezbytné pro udržení členství.

O přesných sumách se ministr nezmínil a není jasné, kolik peněz Turecko zaslalo letos. V roce 2015 poslalo 13 milionů eur a podle státních sdělovacích prostředků tehdy plánovalo svůj příspěvek zdvojnásobit.

Témata:  Turecko EU

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.