reklama

Podle zdrojů z Harírího politické strany by měl předseda libanonské vlády dnes odletět ze Saúdské Arábie do Francie, kde se v sobotu krátce po poledni setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Šéf Elysejského paláce k tomu dnes řekl, že Harírího přijme jako libanonského premiéra.

"Myslím, že (Harírí) má v úmyslu vrátit se do vlasti v následujících dnech nebo týdnech", řekl podle agentury AFP Macron novinářům na neformálním summitu EU v Göteborgu. Rovněž libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil dnes vyjádřil naději, že Harírí se po návštěvě Francie vrátí do Bejrútu.

Libanonský premiér je už dva týdny v saúdskoarabské metropoli Rijádu, odkud 4. listopadu překvapivě podal demisi. Podle Bejrútu je Harírí v Rijádu zadržován proti své vůli a k rezignaci byl přinucen, což Rijád popřel. Harírí dnes na twitteru zprávy o jeho údajném zadržování v Saúdské Arábii označil za fámy.

"Dnes odpoledne odcestuje do Paříže a zítra (v sobotu) má na programu rodinné setkání s Macronem," prohlásil dnes podle agentury Reuters poslanec Ukáb Sakr z Harírího strany Hnutí budoucnosti.

Francie působí ve sporu jako prostředník. Elysejský palác dnes plánovanou schůzku v Paříži potvrdil; uskutečnit se má v sobotu ve 12:20 SEČ. Ve 12:30 se připojí Harírího rodina a bude následovat oběd, dodal úřad francouzského prezidenta.

reklama