Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mugabe slíbil odstoupení výměnou za imunitu, lhůtu ale nedodržel

Robert Gabriel Mugabe
Robert Gabriel Mugabe
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe (93) přistoupil během vyjednávání s armádou na to, že rezignuje. Výměnou on i jeho manželka Grace získají úplnou imunitu, informuje CNN.

Šéf vlivných válečných veteránů Chris Mutsvangwa dnes uvedl, že se obrátí na soud, aby postup armády proti prezidentovi legalizoval. Armáda převzala nenásilně moc minulý týden v noci na středu a Mugabeho drží od té doby v domácím vězení.

Prezident v nedělním televizním projevu k národu navzdory očekávání nerezignoval. Během projevu za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a mnoho vedoucích armádních činitelů.

Šéf veteránů Mutsvangwa má za to, že Mugabe "podle všeho na poslední chvíli změnil (s generály) domluvený obsah projevu", uvedl novinář Brezh Malaba. Na sociálních médiích dnes vzbudilo rozruch video, na němž si vojáci za prezidentem předávají těsně před jeho projevem složku papírů, kterou nakonec odkládají pod židli.

Mugabeho domovská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si údajně nepřála, aby prezident odstoupil před vojáky, což by vyvolávalo dojem převratu, tvrdí zdroje agentury Reuters. "Vypadalo by velmi špatně, kdyby rezignoval před generály. Vyvolalo by to ohromný chaos," uvedl vysoce postavený zdroj ze ZANU-PF.

Případné odvolání prezidenta nejprve posoudí zvláštní výbor obou komor parlamentu na základě jejich společné rezoluce přijaté v obou komorách prostou většinou hlasů. Pokud se výbor vysloví pro odvolání prezidenta kvůli jeho vážnému pochybení, porušení ústavy, neschopnosti ústavu prosazovat či hájit či na základě jeho nezpůsobilosti, náleží konečné slovo opět celému parlamentu. Hlava státu je v takovém případě odvolána společnou rezolucí, která v obou komorách musí získat nejméně dvoutřetinovou podporu.

Většina poslanců vládní strany i opozice je odvolání Mugabeho nakloněna, uvádí AFP. Proces se ovšem může táhnout dlouho. Podle AFP by se posléze hlavou státu stal nynější viceprezident Phelekezela Mphoko. Právnička Priccillar Vengesaiová ovšem podle BBC připomněla, že stejný proces platí i pro odvolání viceprezidenta. V případě Emmersona Mnangagwy - jehož odvolání krizi spustilo - k ničemu takovému nedošlo, a je tedy otázka, zda technicky není stále prvním ze dvou viceprezidentů.

Váleční veteráni dnes ráno vyzvali Zimbabwany, aby vyšli do ulic. "Nikdo neodejde domů, dokud neodejde Mugabe," uvedl Mutsvangwa. "Mugabe byl u moci 37 let a už by ji neměl držet ani 37 sekund," řekl také.

Studenti zimbabwské univerzity protestují proti způsobu, jakým Grace Mugabeová získala doktorský titul ze sociologie. V roce 2014 jej obdržela za pouhé dva měsíce. Studenti chtějí bojkotovat i zkoušky, pokud prezident neodstoupí.

Témata:  Robert Mugabe Zimbabwe

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:13

Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy

Prezident Petr Pavel nadále plánuje pořádat jednání ohledně důchodové reformy a nevylučuje možnost svolání kulatého stolu s představiteli tripartity a odborníky. Tuto možnost zmínil na tiskové konferenci a navrhuje termín na přelomu května a června. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy