Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armáda Zimbabwe měsíc po odchodu Mugabeho odchází z Harare

Zimbabwe
Zimbabwe
Foto: Pixabay

Harare - Téměř měsíc po rezignaci bývalého zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho vyvolané armádní operací "Obnova poselství" vojáci postupně opouštějí ulice hlavního města Harare.

Armáda dnes slíbila, že stáhne zbývající jednotku a vrátí metropoli do rukou policie, informovala agentura Reuters. Zimbabwská vláda také oznámila, že generál Constantin Chiwenga končí jako vrchní velitel armády. Chiwenga se pravděpodobně stane viceprezidentem.

"Naše země se vrátila k normálu. Z tohoto důvodu dnes oznamujeme ukončení operace Obnova poselství," uvedl generálporučík Phillip Sibanda. Vojáci monitorovali ulice Harare od poloviny listopadu, kdy obsadili vládní budovy nebo státní televizi a zadrželi jak Mugabeho, tak řadu jeho nejbližších spolupracovníků. Do týdne pak Mugabe po 30 letech v úřadu rezignoval.

Na bezpečnost v zimbabwské metropoli bude nyní opět dohlížet policie. Ta je u veřejnosti extrémně neoblíbená, neboť podle agentury AP rutinně od občanů požaduje úplatky, čelí také obviněním z korupce a porušování lidských práv.

Témata:  Zimbabwe Robert Mugabe

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.