Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krvavá pomsta Mugabeho manželky? Prý zosnovala atentáte na prezidenta Mnangagwu

Emmerson Mnangagwa
Emmerson Mnangagwa
Foto: YouTube

Harare - Zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa (75) obvinil z víkendového atentátu frakci vládní strany Zanu-PF. Ta usilovala o to, aby zemi vedla manželka bývalého diktátora Roberta Mugabeho.

Sobotní výbuch se ozval ve chvíli, kdy Mnangagwa dokončil projev na předvolebním shromáždění na stadionu ve městě Bulawayo, které je druhým největší městem Zimbabwe. Při incidentu zemřeli dva lidé.

Za útokem prý stála skupina G40, která podporovala prezidentské ambice Mugabeho manželky Grace. Přímo Mugabeovou prezident Mnangagwa z útoku neobvinil, řekl však, že budou brzy zatčeni podezřelí.

Mnangagwa loni na podzim vystřídal v prezidentském úřadě dlouholetého autokratického vládce Roberta Mugabeho. Volby, které určí novou hlavu státu, se budou konat 30. července.

Témata:  Zimbabwe Robert Mugabe atentát Emmerson Mnangagwa Grace Mugabeová

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 9:05

Zemřela další legenda. Zápasník Hulk Hogan byl ikonou světa wrestlingu

Hulk Hogan, známý zápasník a herec, který se stal jednou z největších ikon světa profesionálního wrestlingu, zemřel ve věku 71 let. Terry Gene Bollea, jak znělo jeho skutečné jméno, zemřel po srdeční zástavě ve svém domě na Floridě, přičemž podle médií se jej lékaři snažili oživovat dlouhých 30 minut.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.