Buenos Aires – Už pět desítek plavidel a letadel z 12 zemí pátrá po argentinské ponorce se 44 lidmi na palubě. Stroj je pohřešován od minulé středy. Na záchranné operaci se kromě Argentiny podílejí Spojené státy, Británie, Francie, Norsko, Itálie, Německo, Brazílie, Chile, Uruguay, Peru a Kolumbie.
Informoval o tom dnes argentinský deník Clarín. Podle expertů ale šance na přežití posádky nezadržitelně klesá. Pokud přišli o zdroj energie a od posledního kontaktu nevypluli nad hladinu pro doplnění kyslíku, zbývá jim už jen pár dnů na přežití.
„Předpokládám, že posádka už dostala pokyn, aby omezila pohyb i hovor, a šetřila tak kyslíkem," uvedl profesor Robert Farley z univerzity v americkém státě Kentucky. Naučit se zpomalit dýchání k uchování kyslíku patří podle něj k nejdůležitějším částem výcviku posádek. Ve ztroskotané ponorce je zřejmě i chladno a vlhko a situace je náročná na psychiku, ale i na to musejí být vojáci v ponorce maximálně trénovaní.
Farley odhadl dobu přežití posádky argentinské ponorky asi na deset dní od doby, kdy se jim podařilo naposledy vyplout nad hladinu. Při posledním kontaktu se základnou ale ponorka hlásila potíže s bateriemi. Proto jim zřejmě posléze vysadily motory i systém komunikace. V případě, že by měli elektřinu, mohli by vyrábět kyslík elektrolýzou mořské vody.
Šestašedesát metrů dlouhá a sedm metrů široká ponorka San Juan je z třídy TR-1700 dieselelektrických útočných ponorek. Je poháněna čtyřmi dieselovými motory a jedním elektromotorem. Jde sice o útočnou ponorku vojenského námořnictva, která má i tubusy pro torpéda, bitevní akce se ale nikdy neúčastnila. Do služby argentinské armády byla zapojena v roce 1985, tedy tři roky po válce s Británií o Falklandy.
Související
7. listopadu 2024 13:35
5. listopadu 2024 8:52
25. října 2024 8:39
22. října 2024 9:53
18. března 2022 9:14