Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Článek o roku 1968 Zemana rozhořčil, v Rusku se proti němu ohradí

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Moskva - Článek na webu ruské armádní televize, podle něhož by Československo mělo být vděčno za sovětskou intervenci z roku 1968 rozzlobil vedle celé řady českých politiků i prezidenta Miloše Zemana, který je právě na návštěvě Ruska.

ČTK to sdělil člen delegace, která prezidenta doprovází na jeho nynější státní návštěvě Ruska. Zeman byl o článku informován po příletu do Moskvy z černomořského Soči, kde dnes jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle hradního zdroje česká prezident využije návštěvy k tomu, aby se při některé příležitosti proti článku na ruském webu ohradil. Není vyloučeno, že to bude středeční setkání s předsedou ruské vlády Dmitrijem Medveděvem v Gorkách u Moskvy.

Českou delegaci překvapil fakt, že článek vyšel v době Zemanova pobytu v Moskvě. Navíc v situaci, kdy ruská strana sama opakovaně varuje před překrucováním historických faktů. Zeman dnes v prohlášení k novinářům po jednání s Putinem označil osoby, které se snaží dějiny falšovat, za „ubožáky".

O tom, že by měl Zeman o článku v Rusku mluvit, si přál i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Šéf české diplomacie se nejprve ohradil proti materiálu, který web zveřejnil. Později doplnil, že jeho reakce je oficiálním stanoviskem a že o něm informoval i doprovod prezidenta.

Ve zmíněném textu se píše, že Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčné za to, že v roce 1968 zabránil vysláním vojsk tomu, aby Západ v zemi uskutečnil státní převrat. Autor článku Leonid Maslovskij má pověst publicisty, který se snaží rehabilitovat sovětské zřízení.

Témata:  Miloš Zeman Rusko Sovětský svaz VIII.68 1968

Související

Aktuálně se děje

25. dubna 2025 21:28

Jak extrémní počasí mění Zemi? Meteorologové zveřejnili zarážející čísla

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou v úterý zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.