Teherán - Íránské elitní revoluční gardy chtějí mít aktivní roli při dojednávání trvalého příměří v Sýrii. Jejich šéf Mohammad Alí Džafarí vyloučil možnost jednat o odzbrojení libanonského Hizballáhu. Spojenectví Íránu s Hizballáhem a zvyšování jejich vlivu v Sýrii je předmětem obav v Izraeli a vyprovokovalo také zásah Saúdské Arábie.
"Hizballáh musí zůstat ozbrojený, aby mohl bojovat proti nepříteli Libanonu, jímž je Izrael. Samozřejmě, že pro zajištění obrany Libanonu by měl mít ty nejlepší zbraně. O této věci se nedá vyjednávat," řekl podle íránské televize Džafarí.
Z Rijádu 4. listopadu rezignoval libanonský premiér Saad Harírí a zdůvodnil to rostoucím vlivem Hizballáhu a obavami o svůj život. Ve středu rezignaci pozdržel, ale trvá na tom, že Libanon, kde je politická složka Hizballáhu zastoupena ve vládě, má být v regionálních konfliktech neutrální.
Saúdská Arábie viní Írán z podpory šíitských povstalců v Jemenu a v roce 2015 kvůli tomu sestavila arabskou koalici a vstoupila do bojů na straně jemenské vlády. Írán podle Rijádu jemenské povstalce vyzbrojuje a nese odpovědnost za nedávný raketový útok na letiště u Rijádu. Podle Saúdské Arábie jemenským povstalcům s útokem, který zneškodnila saúdskoarabská protivzdušná obrana, pomohl právě Hizballáh.
Írán je za svůj raketový program kritizován. Džafarí k němu dnes řekl, že tento program má výhradně obranný charakter a jednat se o něm nedá. "Írán o své obraně vyjednávat nebude," prohlásil a odmítl výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby Teherán vyjasnil strategii íránského balistického raketového programu.
Související
18. listopadu 2024 9:20
9. listopadu 2024 9:15
5. listopadu 2024 22:12
4. listopadu 2024 14:45
1. listopadu 2024 11:46
27. října 2024 12:15