Soul - Jižní Korea zvažuje, že by příští rok odložila pravidelné společné vojenské cvičení se Spojenými státy, aby minimalizovala riziko agresivní reakce KLDR během zimní olympiády. Sportovní klání se mají konat v Pchjongčchangu, pouhých 80 kilometrů od hranic s KLDR.
Olympiáda se bude konat mezi 9. a 25. únorem, na termín 8. až 18. března jsou pak plánovány paralympijské hry. "Jihokorejská armáda zvažuje, že bude jednat s americkými silami o tom, aby se manévry Key Resolve nekryly s olympiádou," řekl podle agentury Jonhap nejmenovaný představitel jihokorejského prezidentského úřadu. Agentura uvedla, že toto téma by mohlo být předmětem rozhovorů ještě před koncem letošního roku.
Jihokorejský prezidentský Modrý dům v prohlášení sdělil, že o této záležitosti se zatím nejednalo. Ministerstvo obrany odmítlo zprávu agentury Jonhap komentovat.
Jihokorejská a americká armáda obvykle pořádají v březnu a dubnu manévry pod názvy Key Resolve a Foal Eagle, jichž se účastní kolem 17.000 amerických vojáků a přes 300.000 Jihokorejců.
Severní Korea zmíněná cvičení považuje za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Někdy KLDR na manévry reaguje raketovými testy a dalšími agresivními akcemi.
Jižní Korea doufá, že účast sportovců z KLDR by mohla zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi, a uvedla, že všichni severokorejští sportovci, kteří se na olympiádu kvalifikují, budou vítáni.
Témata: Jižní Korea, Severní Korea, U.S. ARMY
Související
18. února 2025 15:01
6. února 2025 15:12
15. ledna 2025 11:51
3. ledna 2025 10:34
31. prosince 2024 18:27
29. prosince 2024 21:43