Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arabská koalice podnikla nálety v Jemenu, zahynulo přes 70 rebelů

Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace
Vrtulník UH-60 Blackhawk Saudi Arabian Army během operace "Pouštní štít" (Operation Desert Shield)
Foto: U.S. Air Force

Saná - Při náletech arabské koalice severně od Saná přišlo o život přes 70 šíitských povstalců. Občanská válka v Jemenu trvá od roku 2014, podle oficiálních statistik zahynulo více než 10 tisíc lidí.

Televizní stanice Al Arabíja neupřesnila, kdy se tyto letecké údery odehrály a zda šlo o nálety v jednom nebo ve více dnech. Nicméně armádní tiskové středisko v Saná v této souvislosti mimo jiné uvedlo, že arabská koalice v pondělí zaútočila na výcvikové středisko rebelů Angar.

Šíitští povstalci z kmene Hútíů podle Al Arabíji zřídili v řadě okresů provincie Saná různé výcvikové tábory. V nich se připravují šíitští bojovníci před vysláním do akce proti legitimní mezinárodně uznávané jemenské vládě.

Do konfliktu v Jemenu zasahují také regionální mocnosti. Saúdská Arábie, která vede arabskou koalici bojující na straně vlády od roku 2015, a Írán na straně šíitů.

Témata:  Jemen Saudi Arabia Army Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.