Harare - Bývalý zimbabwský ministr financí Ignatius Chombo se dnes na veřejnosti objevil poprvé od 15. listopadu. Je obžalován z korupce staré přes deset let. U soudu popsal své věznění armádou.
15. listopadu armáda obsadila vládní budovy a zadržela prezidenta Roberta Mugabeho, který o týden později rezignoval.
Chombo patřil k takzvané skupině G-40 uvnitř vládnoucí strany ZANU-PF, jejíž členové se stali cílem armádní "Operace obnova poselství" a následně byli ze strany vyloučeni. Řadí se k nim zejména bývalá první dáma Grace Mugabeová, dále například viceprezident Phelekezela Mphoko či bývalý šéf mládežnické organizace ZANU-PF Kudzanai Chipanga.
Soudu dnes bývalý ministr financí řekl, že poté, co do jeho domu vtrhli 15. listopadu vojáci, strávil devět dní v armádní vazbě s páskou přes oči. Jeho právník v pátek uvedl, že jej věznitelé bili, policie to ale popírá.
U soudu neprojevoval Chombo žádné emoce a nenesl stopy jakýchkoli zranění. O údajných fyzických útocích nehovořil, popsal však chvíle, kdy jej vojáci doma zadrželi. "Zatímco jsme stáli v místnosti, dovnitř vtrhlo pět nebo šest osob s maskami na tvářích a všichni měli zbraně. Mířili na nás," řekl.
Státní zástupce vznesl proti Chombovi obvinění z korupce o třech bodech, včetně pokusu o okradení Zimbabwské centrální banky v roce 2004, kdy působil jako ministr pro místní samosprávu. Soud jej pak poslal do vazby do pondělí, kdy se rozhodne o jeho žádosti o propuštění na kauci.
Někteří ze stoupenců nového prezidenta Emmersona Mnangagwy volají po stíhání členů skupiny G-40, Mnangagwa po svém návratu do vlasti ve čtvrtek naopak žádal obyvatele, aby se nepouštěli do odvety.
Témata: Zimbabwe, Robert Mugabe, korupce
Související
16. srpna 2024 19:42
16. srpna 2022 20:09
15. dubna 2022 11:59
10. srpna 2021 22:00
9. ledna 2021 14:38
6. září 2019 16:33