Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Donbas je pod palbou odstřelovačů. Zemřeli dva vojáci

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kyjev - Pokračující přestřelky na Donbasu narušují příměří uzavřené mezi vládními vojsky a proruskými separatisty. Armáda hlásí tři mrtvé, z toho je jeden civilista.

"Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva zraněni za posledních 24 hodin," řekl novinářům armádní mluvčí Oleksandr Motuzjanyk. Upřesnil, že oba vojáky zabili odstřelovači - jeden padl na doněckém úseku fronty, druhý u Luhansku.

O život přišel i východoukrajinský rolník, jehož traktor najel na minu. "Jde o pátou oběť min od začátku roku," konstatoval Motuzjanyk.

Konflikt na ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny si od předloňského dubna vyžádal podle odhadu OSN asi 9300 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Náčelník generálního štábu ukrajinské armády hodlá dnes v bruselském ústředí Severoatlantické aliance jednat o dodávkách zbraní. Předseda Vojenského výboru NATO, český generál Petr Pavel ale dal najevo, že Kyjev sotva uspěje.

"Není to nezbytné, protože dodávky zbraní a bojových systémů by jen zhoršily utrpení lidé," řekl ukrajinskému serveru Apostrof generál Pavel. "Vidíte rozdíl mezi útočným a obranným tankem?" ironicky odvětil na dotaz, zda by byly možné alespoň dodávky obranné výzbroje.

Témata:  Ukrajinská krize Armáda Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.