Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež navštívil Barmu, vyzval k respektování všech etnických skupin

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Rangún - Papež František se dnes v největším barmském městě Rangúnu zúčastnil mezináboženského setkání, na kterém se sešel s kontroverzním buddhistickým vůdcem. Nejsledovanějším bodem bude ale jednání s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Papežovo setkání s představiteli buddhistů, kteří tvoří v Barmě většinu, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů trvalo zhruba 40 minut. Podle mluvčího hlavy katolické církve Grega Burkea papež shromážděné vyzval, aby spolupracovali na obnově země, která po desetiletích vojenské vlády přechází postupně k demokracii, a pokud se budou hádat, aby se hádali jako bratři, kteří se následně usmíří.

"Jednota je vždy produktem rozmanitosti," prohlásil papež. O muslimských Rohinzích, kterých od konce srpna uprchlo před násilnostmi v barmském Arakanském státě do sousedního Bangladéše více než 620.000, se ale František nezmínil.

Barmská armáda obvinění z násilností odmítá a generál Min Aun Hlain včera papeže ujistil, že jeho země se nedopouští "žádné náboženské diskriminace" a že armáda jedná "v zájmu míru a stability".

Dnes se papež sešel s prominentním buddhistickým mnichem, který je kritizován za očerňování muslimů, především pak Rohingů, napsala agentura Reuters. Poté František odletěl do barmské metropole Neipyijta na setkání s barmským prezidentem Tchin Ťjoem a vůdkyní Su Ťij. Ta čelí mezinárodním kritikám za to, že vyjádřila pochybnosti ohledně porušování lidských práv Rohingů v zemi a neodsoudila armádu za její operace proti Rohingům, které OSN označila za etnickou čistku. Někteří analytici nicméně poukazují na to, že působení Su Ťij omezuje ústava přetrvávající z dob junty.

Témata:  Papež František Barma Aun Schan SuŤij Rohingové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.