Rangún - Papež František se dnes v největším barmském městě Rangúnu zúčastnil mezináboženského setkání, na kterém se sešel s kontroverzním buddhistickým vůdcem. Nejsledovanějším bodem bude ale jednání s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.
Papežovo setkání s představiteli buddhistů, kteří tvoří v Barmě většinu, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů trvalo zhruba 40 minut. Podle mluvčího hlavy katolické církve Grega Burkea papež shromážděné vyzval, aby spolupracovali na obnově země, která po desetiletích vojenské vlády přechází postupně k demokracii, a pokud se budou hádat, aby se hádali jako bratři, kteří se následně usmíří.
"Jednota je vždy produktem rozmanitosti," prohlásil papež. O muslimských Rohinzích, kterých od konce srpna uprchlo před násilnostmi v barmském Arakanském státě do sousedního Bangladéše více než 620.000, se ale František nezmínil.
Barmská armáda obvinění z násilností odmítá a generál Min Aun Hlain včera papeže ujistil, že jeho země se nedopouští "žádné náboženské diskriminace" a že armáda jedná "v zájmu míru a stability".
Dnes se papež sešel s prominentním buddhistickým mnichem, který je kritizován za očerňování muslimů, především pak Rohingů, napsala agentura Reuters. Poté František odletěl do barmské metropole Neipyijta na setkání s barmským prezidentem Tchin Ťjoem a vůdkyní Su Ťij. Ta čelí mezinárodním kritikám za to, že vyjádřila pochybnosti ohledně porušování lidských práv Rohingů v zemi a neodsoudila armádu za její operace proti Rohingům, které OSN označila za etnickou čistku. Někteří analytici nicméně poukazují na to, že působení Su Ťij omezuje ústava přetrvávající z dob junty.
Témata: Papež František, Barma, Aun Schan SuŤij, Rohingové
Související
11. září 2024 16:55
14. dubna 2024 16:48
31. března 2024 16:44
11. března 2024 16:49
9. března 2024 20:20
11. ledna 2024 14:38