Aun Schan SuŤij

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Vězněná barmská politička Su Ťij u soudu popřela obvinění z volebních podvodů

Svět

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij dnes u soudu popřela, že by se při volbách v roce 2020 dopustila volebních podvodů. Obvinila ji z toho vojenská junta, která loni provedla převrat a Su Ťij stejně jako další představitele minulého režimu uvěznila. Za volební podvod podle agentury AP hrozí tříletý trest, Su Ťij je ale souzená i v dalších kauzách a dostala v nich už 11 let vězení.

Slavnostní udílení Nobelových cen (foto: Alexander Mahmoud)

Svět

Nobelova cenu za mír? Su Ťij o ni přijít nemůže, tvrdí výbor

Oslo - Barmské vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij nebude a ani nemůže být odňata Nobelova cena za mír. Su Ťij, která vede barmskou vládu a Nobelovu cenu dostala v roce 1991 ještě jako disidentka, čelí už od loňska palbě kritiky za to, že se nevyslovuje proti počínání armády v barmském Arakanském státě.

Papež František

Papež František přicestoval do Barmy

Svět

Rangún - Papež František dnes přicestoval do Barmy. Jde o vůbec první návštěvu hlavy katolické církve v historii této země. Region se potýká s uprchlickou krizí, během níž od konce srpna uteklo před násilím z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše 620 tisíc muslimských Rohingů.

Aktuálně se děje

27. dubna 2025 18:30

Den, kdy se definitivně rozpadla Jugoslávie. Roku 1992 odstartovalo učiněné peklo

Vyhlášení Svazové republiky Jugoslávie dne 27. dubna 1992 bylo zoufalým pokusem Srbska a Černé Hory udržet moc nad rozpadající se federací. Následovala série krvavých válek, etnických čistek a izolace. NATO nakonec po několika letech utrpení zasáhlo. Ne z humanistického idealismu, ale ze strachu před šířením chaosu a ztrátou vlivu na Balkáně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy