Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým prezidentem Barmy byl zvolen dosavadní viceprezident Win Myin

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Neipyijto - Novým prezidentem Barmy byl dnes zvolen Win Myin (66). Nahradí Tchin Ťjoa, který rezignoval ze zdravotních důvodů. Win Myin je spojenec vůdkyně Barmy a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Win Myin, dosavadní viceprezident, bude mít stejně jako jeho předchůdce pouze ceremoniální roli a Su Ťij bude vládnout jeho prostřednictvím. Su Ťij se prezidentkou stát nemůže, protože jí v tom brání ústava z dob vojenské diktatury. Podle ní nemůže být prezidentem nikdo, jehož blízcí příbuzní jsou cizinci. Zesnulý manžel Su Ťij byl Brit a Britové jsou také její dva synové.

Členové obou komor parlamentu dnes vybírali prezidenta ze tří viceprezidentů, Winovo vítězství se předpokládalo. Wina volilo 403 poslanců, Myin Schweie, který byl kandidátem navrženým armádou, 211 členů parlamentu a Henryho Van Thioa, který zastupuje barmské národnostní menšiny, volilo 18 poslanců.

Win Myin se v roce 1988 zúčastnil prodemokratického povstání proti tehdejší vojenské vládě, které armáda tvrdě potlačila. Později si odpykal tři roky ve vězeňském táboře.

Témata:  Barma Aun Schan SuŤij

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.