Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kritizovaná vůdkyně Barmy Su Ťij nepojede na Valné shromáždění OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Neipyijto - Barmská vůdkyně a držitelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij se nezúčastní Valného shromáždění OSN, kde se očekává mimo jiné diskuse o menšině muslimských Rohingů. Ti čelí v Barmě perzekuci a hromadně prchají do Bangladéše.

Násilnosti v Barmě, během nichž uprchlo téměř 400 tisíc Rohingů, již odsoudil mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Barmská vůdkyně se měla příští týden zúčastnit jednání v newyorském sídle OSN. "Nikdy se nebojí čelit kritice nebo problémům. Zřejmě tady má naléhavější záležitosti, které musí řešit," řekl Reuters k neúčasti někdejší disidentky a nositelky Nobelovy ceny za mír její mluvčí.

Současný exodus Rohingů začal po útoku muslimských povstalců na pozice vládních bezpečnostních složek v Arakanském státě na severu Barmy, který se odehrál 25. srpna. Následné tažení armády proti Rohingům označuje barmská vláda za boj s "teroristy", zatímco mezinárodní společenství jej odsuzuje.

Podle představitele OSN citovaného Reuters je potřeba výrazně posílit humanitární operace v Bangladéši, kde se uprchlým Rohingům nedostává jídla ani přístřeší.

Témata:  Aun Schan SuŤij OSN (Organizace spojených národů) Barma

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.