Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kritizovaná vůdkyně Barmy Su Ťij nepojede na Valné shromáždění OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Neipyijto - Barmská vůdkyně a držitelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij se nezúčastní Valného shromáždění OSN, kde se očekává mimo jiné diskuse o menšině muslimských Rohingů. Ti čelí v Barmě perzekuci a hromadně prchají do Bangladéše.

Násilnosti v Barmě, během nichž uprchlo téměř 400 tisíc Rohingů, již odsoudil mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Barmská vůdkyně se měla příští týden zúčastnit jednání v newyorském sídle OSN. "Nikdy se nebojí čelit kritice nebo problémům. Zřejmě tady má naléhavější záležitosti, které musí řešit," řekl Reuters k neúčasti někdejší disidentky a nositelky Nobelovy ceny za mír její mluvčí.

Současný exodus Rohingů začal po útoku muslimských povstalců na pozice vládních bezpečnostních složek v Arakanském státě na severu Barmy, který se odehrál 25. srpna. Následné tažení armády proti Rohingům označuje barmská vláda za boj s "teroristy", zatímco mezinárodní společenství jej odsuzuje.

Podle představitele OSN citovaného Reuters je potřeba výrazně posílit humanitární operace v Bangladéši, kde se uprchlým Rohingům nedostává jídla ani přístřeší.

Témata:  Aun Schan SuŤij OSN (Organizace spojených národů) Barma

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 18:25

Tragédie v Poděbradech: Požár domu nepřežil jeden člověk, další utrpěl zranění

Tragicky skončil čtvrteční požár domu ve středočeských Poděbradech. Jeden člověk zemřel, další osobu převezli záchranáři do jedné z pražských nemocnic. Škoda je v řádu jednotek milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.