Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kritizovaná vůdkyně Barmy Su Ťij nepojede na Valné shromáždění OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Neipyijto - Barmská vůdkyně a držitelka Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij se nezúčastní Valného shromáždění OSN, kde se očekává mimo jiné diskuse o menšině muslimských Rohingů. Ti čelí v Barmě perzekuci a hromadně prchají do Bangladéše.

Násilnosti v Barmě, během nichž uprchlo téměř 400 tisíc Rohingů, již odsoudil mimo jiné vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Barmská vůdkyně se měla příští týden zúčastnit jednání v newyorském sídle OSN. "Nikdy se nebojí čelit kritice nebo problémům. Zřejmě tady má naléhavější záležitosti, které musí řešit," řekl Reuters k neúčasti někdejší disidentky a nositelky Nobelovy ceny za mír její mluvčí.

Současný exodus Rohingů začal po útoku muslimských povstalců na pozice vládních bezpečnostních složek v Arakanském státě na severu Barmy, který se odehrál 25. srpna. Následné tažení armády proti Rohingům označuje barmská vláda za boj s "teroristy", zatímco mezinárodní společenství jej odsuzuje.

Podle představitele OSN citovaného Reuters je potřeba výrazně posílit humanitární operace v Bangladéši, kde se uprchlým Rohingům nedostává jídla ani přístřeší.

Témata:  Aun Schan SuŤij OSN (Organizace spojených národů) Barma

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?