Su Ťijina Národní liga pro demokracii (NLD) vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč. Vedení armády odůvodnilo převrat tím, že volby byly zmanipulované; nezávislí volební pozorovatelé to ale nepotvrdili. Krok vojáků vyvolal masové demonstrace, které armáda krvavě potlačila. Podle informací agentury AFP bylo v zemi zabito přes 2000 lidí.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla po převratu zatčena. Nejprve byla držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu byla převezena do tamní věznice.

Su Ťij byla obviněna v četných kauzách, první proces s ní začal loni v květnu. Odsouzena už byla k 11letému trestu za podněcování násilí, nelegální dovoz vysílaček, porušení koronavirových opatření a přijetí úplatků. Čelí také dalším obviněním z korupce či vyzrazení státního tajemství.

Naposledy byla 15. srpna odsouzena k šesti rokům vězení, když ji soud v Barmě shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Su Ťij veškerá obvinění odmítá.

Stejný tříletý trest za volební podvody jako Su Ťij dostali také svržený prezident Win Myin a další politik Min Thu, který působil v prezidentské kanceláři. Nová volební komise, jejíž členy jmenovala vojenská junta, uvedla, že při hlasování v roce 2020 odhalila na seznamech voličů 11 milionů nesrovnalostí. Ty podle ní mohly usnadnit voličům několikanásobné odevzdání hlasů či spáchání dalších podvodů.

Šéf nové volební komise Thein Sou prohlásil, že jeho úřad zváží rozpuštění Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii ještě před volbami, které armáda slíbila uspořádat v roce 2023.

reklama