Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Su Ťij musí zajistin humanitární pomoci muslimským Rohingům, žádá Tllerson

Rex Tillerson
Rex Tillerson
Foto: greatagain.gov

Washington – Šéf americké diplomacie Rex Tillerson dnes vyzval barmskou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, aby její vláda a barmská armáda umožnily přísun dodávek humanitární pomoci obyvatelům Arakanského státu stiženým násilím.

Ministr zahraničí USA ji také vybídl k tomu, aby se vypořádala s „hluboce znepokojujícími" obviněními z porušování lidských práv menšinových Rohingů, kteří z oblasti hromadně prchají.

V telefonickém rozhovoru se Su Ťij zároveň přivítal její závazek povolit návrat uprchlíků, upozornila mluvčí ministerstva Heather Nauertová. Takových uprchlíků je v sousedním Bangladéši už kolem 400.000. Rohingové začali ze země prchat před necelým měsícem a Su Ťij čelí mezinárodní kritice za to, že dlouho o problému mlčela.

Poprvé promluvila k národu v souvislosti s uprchlickou krizí na hranicích s Bangladéšem úprávě dnes. V televizním projevu odsoudila jakékoli porušování lidských práv a uvedla, že její vláda je připravena začít s prověřováním rohingských uprchlíků, aby se mohli vrátit. Nekomentovala ale armádní operace, které k uprchlické vlně vedly.

Témata:  Aun Schan SuŤij USA Barma Rex Tillerson Rohingové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.