reklama
Záhadné vysílání z vesmíru? Před 40 lety se něco stalo, vědci jsou dodnes v šoku! - anotační obrázek
Záhadné vysílání z vesmíru? Před 40 lety se něco stalo,…

Tchin Ťjo se ujal funkce na konci března 2016. Jeho úřad byl spíše ceremoniální, skutečnou vůdkyní země je Su Ťij, jejíž případnou kandidaturu na prezidenta tehdy zmařila ústava ještě z dob vojenské diktatury.

Barmská média už několik měsíců spekulují, že Tchin Ťjo má zdravotní potíže. Úřady to ale vždy popřely. Dnešní prohlášení prezidentského paláce uvádí, že úřad bude v souladu s ústavou obsazen do sedmi pracovních dnů.

Tchin Ťjo je členem Národní ligy pro demokracii (NLD), která v listopadu 2015 vyhrála první svobodné volby v zemi. Předloni se stal po 54 letech první hlavou barmského státu, která nebyla spojena s armádou.

Se Su Ťij se Tchin Ťjo zná od základní školy, více než dvacet let disidentku věrně provázel v jejím nenásilném boji za demokracii země a byl jejím poradcem v zahraničněpolitických otázkách. Vojenská junta opoziční vůdkyni držela 15 let v domácím vězení a také Tchin Ťjo strávil několik měsíců ve vězení.

Současné vedení Barmy, včetně Su Ťij, je nyní kritizováno v souvislosti s brutálními zásahy armády proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama