Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oxfordská kolej odstranila portrét Su Ťij, prý kvůli situaci muslimských Rohingům

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Oxford - Vedení oxfordské koleje St. Hughs dalo odstranit z interiéru portrét barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Počin je dáván do souvislosti s tlakem, jemuž laureátka Nobelovy ceny míru čelí kvůli rohingské krizi. Oficiální vysvětlení je však jiné.

Britské listy o víkendu s odvoláním na oxfordské zdroje napsaly, že kolej zmizení obrazu vysvětlila potřebou uvolnit místo pro nové plátno japonského umělce Jošihira Takedy, který získala a který chce po určitou dobu vystavovat.

Su Ťij na koleji pobývala během studií v Británii. Portrét, který byl k vidění u hlavního vstupu do koleje od roku 1999, se nyní nachází v depozitáři, citoval list The Telegraph zástupce koleje.

Už přes půl milionu Rohingů uprchlo do Bangladéše, zatímco Barma je ve světě kritizována za útlak muslimské menšiny. Výtky směřují i vůči Su Ťij, zatímco její stoupenci upozorňují, že vliv barmské vůdkyně na armádní kruhy je limitovaný. Sama Su Ťij důrazně popírá, že by v Barmě docházelo k etnickým čistkám.

Témata:  Aun Schan SuŤij Velká Británie Barma Rohingové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.