Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Některé scény ze zacházení s Rohingy jsou "strašné", USA ale zatím sankce proti Barmě nezavedou

Rex Tillerson
Rex Tillerson
Foto: greatagain.gov

Neipyijto - Do Barmy dnes přicestoval americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Řekl, že Spojené státy zatím nejsou pro zavedení ekonomických sankcí proti Barmě za její konflikt s menšinovými Rohingy.

Do Bangladéše uprchlo na 600.000 Rohingů a Tillerson vyzval Barmu, aby v otázce repatriace uprchlíků spolupracovala s Bangladéšem.

Ministr chce, aby byly případy údajného porušování práv Rohingů pečlivě vyšetřeny. USA podle něj zatím nemají dostatek informací o tom, zda je možné zacházení s Rohingy označit za etnickou čistku. "Budeme-li mít spolehlivé informace, pak bude náležité zavést sankce zamířené na jednotlivce. Vše posoudíme s maximální obezřetností po mém návratu do Washingtonu," prohlásil. Američtí senátoři tlačí na přijetí zákona, který by zavedl ekonomické a cestovní sankce proti barmské armádě a jejím obchodním zájmům.

Na tiskové konferenci, na níž byla také barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, Tillerson přiznal, že některé scény ze zacházení s Rohingy jsou "strašné". Su Ťij v rozhovoru americkému minstrovi řekla, že je především nutné zajistit dodržování zákona a udržení míru a stability.

Barmské úřady považují muslimské Rohingy za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů Pramila Pattenová tento týden obvinila barmskou armádu z organizovaného znásilňování a dalších zločinů proti lidskosti, avšak armáda obvinění ze zabíjení a znásilňování popřela.

Témata:  Rohingové Aun Schan SuŤij Rex Tillerson Barma

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

Amerika není oběť. Trump lže a svět za to platí

Šéf Bílého domu Donald Trump ve středu opět vystoupil s projevem, kterým ještě hlouběji podkopal vztahy s nejbližšími spojenci Spojených států. Obchodní válka oficiálně začala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.